Στο -6 η Μίλαν, νέα ήττα για «Γιούβε»…

Νέο ενδιαφέρον αποκτά η μάχη στην Serie A ανάμεσα στους δύο εκπροσώπους του Μιλάνο, μια αγωνιστική πριν το μεγάλο ντέρμπι της Μαντονίνα… Μετά την χθεσινοβραδινή ισοπαλία της Ίντερ στο «Σαν Νίκολα» του Μπάρι, η Μίλαν νίκησε εύκολα την ουραγό Σιένα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι με 4-0! Χατ τρικ για το συγκρότημα του Λεονάρντο πέτυχε ο Ροναλντίνιο, ενώ το τέταρτο γκολ σημείωσε ο πολύ φορμαρισμένος Μάρκο Μποριέλο. Ασφαλώς, για τους «ροσονέρι» το κίνητρο ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι με τους πρωταθλητές είναι διπλό, αφού στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου είχαν γνωρίσει ταπεινωτική ήττα με σκορ 4-0…
Η φετινή κούρσα για το «σκουντέτο» έχει και «επίσημα» πλέον δύο μνηστήρες, αφού η Γιουβέντους γνώρισε και νέα ήττα στην Βερόνα και έμεινε δεκατρείς βαθμούς πίσω από την κορυφή, αδυνατώντας να παίξει σημαντικότερο ρόλο στο πρωτάθλημα. Ένα γκολ του Γκρανότσε στο πρώτο ημίχρονο έδωσε την νίκη στην Κιέβο με 1-0, απέναντι στους ελλιπείς «μπιανκονέρι» για τους οποίους η άνετη επικράτηση επί της Νάπολι για το «Κόπα Ιτάλια» αποδεικνύεται απλά μια αναλαμπή…

Στην τρίτη θέση της Serie A βρίσκεται πια η Ρόμα του Κλαούντιο Ρανιέρι που βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση, μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με την Γιουβέντους και έναν περίπου μήνα πριν τις διπλές αναμετρήσεις της με τον Παναθηναϊκό για το Γιουρόπα Λιγκ. Οι «τζιαλορόσι» επιβλήθηκαν άνετα της Τζένοα με 3-0 μέσα στο «Ολίμπικο», με τον Λούκα Τόνι να πετυχαίνει τα δύο πρώτα γκολ του στο πρωτάθλημα με την νέα του ομάδα.

Η «έκπληξη» της αγωνιστικής έγινε αναμφίβολα στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας, εκεί όπου η Μπολόνια νίκησε με 2-1 την φιλόδοξη Φιορεντίνα του Τσέζαρε Πραντέλι. Βαθμολογική ανάσα πήρε η Αταλάντα που επικράτησε της Λάτσιο με 3-0 στο Μπέργκαμο, Σαμπντόρια και Κατάνια μοιράστηκαν τους βαθμούς (1-1) στην Γένοβα, ενώ το ίδιο συνέβη με τις Πάρμα και Ουντινέζε που έμειναν στο 0-0 στο «Ένιο Ταρντίνι», με τον Νικολά Αμορούζο να έχει χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 25ο λεπτό.