Ανοι-Χ-τοί λογαριασμοί για Τότεναμ-Μπόλτον

Σε αγώνα ρεβάνς θα κριθεί το ποιά από τις Τότεναμ και Μπόλτον θα πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του FA Cup, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Reebok Στέιντιουμ για τη φάση των 16. Οι Γουόντερερς ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν στο σκορ στο 34`, όταν ο Ελμάντερ έβγαλε ιδανική πάσα στον Ντέιβις κι εκείνος, με ωραία προσωπική ενέργεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκόμες.

Στην επανάληψη, όμως, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τους Πετεινούς να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 55ο λεπτό είχαν διπλό δοκάρι με τον Κράουτς και στο 61` έφεραν το ματς στα ίσα, με δυνατό σουτ του Ντεφόε.

Η Τότεναμ θα μπορούσε να έχει αποφύγει την... αγγαρεία του επαναληπτικού, όταν στο 72` κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ρίκετς μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γιασκελάινεν απέκρουσε το σουτ του Χάντλστοουν που ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τις δύο ομάδες να παλέψουν για μια θέση στα προημιτελικά σε επαναληπτικό.