Λιλ για… Τσάμπιονς Λιγκ. Έμεινε ζωντανή η Λυών

Έναν βαθμό μακριά από την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται πλέον η Λιλ μετά την συγκλονιστική νίκη της (3-2) επί της Μαρσέιγ για την 37η αγωνιστική του Σαμπιονά. Το παιχνίδι στο «Μετροπόλ» εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον Ντεμπισί να σκοράρει με το κεφάλι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και να δίνει στους Λιλουά τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Με δέκα παίκτες αγωνίστηκε εξαιτίας αποβολής του Μανταντά στο 25’ για ανατροπή του Γκερβίνο. Ο Αντράντε πήρε την θέση του Γάλλου γκολκίπερ, με τον Ντεσάν να… θυσιάζει τον Μπεν Αρφά.
Στο άλλο μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς, η Λυών κατάφερε να μείνει όρθια στο «Νανζεσέρ», κλέβοντας τον βαθμό της ισοπαλίας από την Βαλενσιέν, χάρη στο αυτογκόλ του Μπαλντέ στο 90+2’. Για να φτάσει ωστόσο το ματς σε αυτό το σημείο είχε χρειαστεί η μεγάλη αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν μέσα σε δέκα λεπτά (71’,81’) να ανατρέψουν το 0-1 του Σέλστρομ από 17ο λεπτό. Το συγκρότημα του Κλοντ Πιελ μπορεί να βρίσκεται ακόμα στην τέταρτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από την Οσέρ, ωστόσο κρατάει την τύχη στα χέρια του, καθώς έχει έναν αγώνα λιγότερο, τον οποίο θα τον δώσει την ερχόμενη (12/5) κόντρα στην αδιάφορη Μονακό. Οι Οσερουά από τη μεριά τους έβγαλαν μόνοι τους τα μάτια τους, μετά την λευκή ισοπαλία που παραχώρησαν στην Λανς στο «Αμπε Ντεσάμπ» και ελπίζουν πλέον σε… δώρο από τη Λυών ώστε να πάρουν εκείνοι το ένα από τα δύο εισιτήρια για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Το ίδιο… δώρο περιμένει και η Μονπελιέ, η οποία κέρδισε με 2-1 τη Λοριάν, έπιασε στην τέταρτη θέση τους Λυωνέ, ωστόσο δεν ορίζει η ίδια την τύχη της. Η Μπορντό από την πλευρά της μόνο με θαύμα πλέον θα καταφέρει να συμμετάσχει στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν, παρά το σημερινό της 2-0 επί της Σοσό στο «Σαμπάν Ντελμά».