Έβαλε την υπογραφή του ο Φαν Νίστελροϊ

Το Αμβούργο ήταν το κερδισμένο στο δεύτερο ντέρμπι της πρεμιέρας της Bundesliga, επικρατώντας εντός έδρας της Σάλκε με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ρουντ Φαν Νίστελροϊ, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων και χάρισε στην ομάδα του Άρμιν Φεχ το πρώτο της φετινό τρίποντο.
Ο Ολλανδός επιθετικός άνοιξε το σκορ ακριβώς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τέρμα που άξιζε το Αμβούργο στο πρώτο μέρος όταν και είχε καταλυτική υπεροχή έναντι της Σάλκε. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Φαρφάν έφερε την αναμέτρηση στα ίσα, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 80’, ωστόσο ο Φαν Νίστελροϊ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με εξ επαφής προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 83'. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αγωνίστηκε για 49 λεπτά σε ρόλο αμυντικού χαφ, προτού αντικατασταθεί από τον Σμιτζ.