Έχασε νίκη και εντυπώσεις…

Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΕΠΑΙΖΕ ΜΕ 10 ΠΑΙΚΤΕΣ, ΠΡΟΗΓΟΥΤΑΝ ΜΕ ΤΕΡΜΑ ΤΟΥ ΕΝΓΚΟΓΚ (46’), ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟΓΚΟΛ ΤΟΥ ΡΕΪΝΑ ΣΤΟ 90’ Η ΑΡΣΕΝΑΛ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ.-
Ισόπαλο χωρίς νικητή έληξε το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς στην Αγγλία, καθώς Λίβερπουλ και Άρσεναλ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Οι «κόκκινοι», αν και είχαν μείνει με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κόουλ στο 45’ με απευθείας κόκκινη, κατάφεραν να προηγηθούν στο 46’ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Ενγκόγκο, όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «κανονιέρηδες» πίεσαν ασφυκτικά τους γηπεδούχους και τελικά δικαιώθηκαν, καθώς έστω και με λίγη βοήθεια από τον Ρέινα, ο οποίος έβαλε μόνος του τη μπάλα στα δίχτυα στο 90’, κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία. Και η Άρσεναλ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Κοσιελνί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.