Η Αϊντχόφεν διέσυρε με 10-0 την Φέγενορντ! (video)

Με το απίστευτο και όμως αληθινό 10-0 (!) διέσυρε τη Φέγενορντ η Αϊντχοφεν στο «Φίλιπς Στάντιον» για την 10η αγωνιστική της Eredivisie. Οι γηπεδούχοι υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους στην πιο βαριά ήττα στην ιστορία τους, αφού η προηγούμενη ήταν με 8-2 από τον Άγιαξ. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν μόλις δυο γκολ, αλλά η αποβολή του Λέιρνταμ στο 34’ έδωσε στους παίκτες της Αϊντχόφεν την ευκαιρία να... οργιάσουν στην επανάληψη! Συγκεντρωτικά, ο Ρέις πέτυχε τρία γκολ, από δύο οι Λενς και Τζούτζακ, ενώ από ένα πρόσθεσαν οι Αφελάι, Τόιβονεν και Ένγκελαρ για την ομάδα του Φρέντο Ρούτεν, η οποία σημείωσε τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της από το 1990 και το 6-0 κόντρα στη Μπρέντα, που της έδωσε την ευκαιρία να παραμείνει πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.
Μάλιστα, η PSV αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της, αφού ο Αγιαξ δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα της Εξέλσιορ, μένοντας στο 2-2. Ο «Αίαντας» αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 28’, λόγω αποβολής του Ανίτα κι έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να προηγηθούν με τέρματα των Μπόβενμπεργκ (37’) και Βαταμαλέο (42’). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην επανάληψη, ο Ελ Χαμντάουι στο 46’ μείωσε σε 2-1 και στις καθυστερήσεις ο Βερτόνγκεν γλίτωσε τον πόντο για τον Άγιαξ, που πάντως υποχώρησε στην 3η θέση, καθώς τον πέρασε η Τβέντε, η οποία έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Ντεν Χάαγκ στο «Χρολς Φέστε» με 3-2.