Έ(χ)ασε την κορυφή από τον Εντέλ…

Τεράστια ευκαιρία για να βρεθεί μόνη στην κορυφή του Σαμπιονά έχασε στο «Ζερλάν» η Παρί Σεν-Ζερμέν. Η ομάδα του Καμπουαρέ, κρατούσε στα χέρια τους τρεις βαθμούς της νίκης μέχρι και το 87ο λεπτό, όταν και ο Εντέλ έδωσε… ασίστ στον Γκομίς, με τον τελευταίο να πλασάρει σωστά και να διαμορφώνει το τελικό 2-2.
Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 54’, ο Σισοκό είχε βάλει σε θέση οδηγού την Ολιμπίκ, με τους Παριζιάνους να βρίσκουν απαντήσεις με τον Νενέ στο 63’ και στο 82’. Αρχικά, ο Βραζιλιάνος ισοφάρισε σε 1-1 με πλασέ σε κενή εστία, ενώ στην συνέχεια κέρδισε πέναλτι από τον σκόρερ του πρώτου γκολ της «OL», με τον Οαρό να σκοράρει από την άσπρη βούλα.
Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και μετά την επίτευξη του 2-2, οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα από την αποβολή του Σισοκό στην φάση του πέναλτι, δημιούργησαν κι έχασαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες με τον Νενέ και τον Σεσενιόν.