Στον τελικό η Μονπελιέ

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το δεύτερο Λιγκ Καπ της ιστορίας της, 19 χρόνια μετά τον μοναδικό της τίτλο, θα έχει η Μονπελιέ. Η ομάδα του Ρενέ Ζιράρ επιβλήθηκε 1-0 στην παράταση της Παρί Σεν-Ζερμέν στο «Μοσόν» και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Coupe de la Ligue, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Οσέρ ή Μαρσέιγ, οι οποίες διασταυρώνουν τα «ξίφη» τους στον άλλο ημιτελικό το βράδυ της Τετάρτης στο «Αμπέ Ντεσάν».
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στην κανονική διάρκεια, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ευκαιρίες να πετύχουν ένα γκολ, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι τη λήξη του 90λεπτου. Οι ισορροπίες διαταράχτηκαν στο 89’, όταν αποβλήθηκε ο Σαντόμ από πλευράς Παριζιάνων και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα στην παράταση, πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα δύο λεπτά πριν το φινάλε με τον Ολιβιέ Ζιρού.