Εντυπωσιακή ισοπαλία στο Μίλαν-Ουντινέζε (video)

Ίσως το καλύτερο ματς στη φετινή Serie A έγινε στο «Σαν Σίρο», όπου η Μίλαν αναδείχθηκε ισόπαλη 4-4 με την Ουντινέζε. Μπορεί ο Ιμπραΐμοβιτς να επέστρεψε με γκολ και ασίστ, όμως η Μίλαν δεν έβαλε τρεις βαθμούς στο σακούλι της στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η Ουντινέζε έβαλε δύσκολα στους Ροσονέρι μέσα στην έδρα τους και έχασε τη νίκη στο 93'. Σε ένα από τα καλύτερα ματς τα τελευταία χρόνια στην Ιταλία, οι Φριουλιάνι προηγήθηκαν τρεις φορές, όμως ο Σουηδός στο 93' έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του Μαξ Αλέγκρι. Το σύνολο του Φραντσέσκο Γκουιντολίν κυριάρχησε σαφώς στο πρώτο μισάωρο στο Μιλάνο παίζοντας στο μισό γήπεδο τους Ροσονέρι. Η υπεροχή καρποφόρησε στο 35' όταν μετά το σουτ του Ίσλα το οποίο κατέληξε στο δοκάρι του Αμέλια, ο Ντι Νατάλε με γυριστό-αστραπή έκανε το 0-1, το οποίο πάντως δεν έμελλε να διατηρηθεί για πολύ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ιμπραΐμοβιτς έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Πάτο με το αριστερό από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε σε 1-1.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53' ο Σάντσες με κεφαλιά-ψαράκι έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (1-2) ενώ ξανά σε αντεπίθεση ο Ντι Νατάλε με τεχνικό δεξί πλασέ έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους Φριουλιάνι (1-3). Η Μίλαν ανέβασε στη συνέχεια απόδοση, με τον Αλέγκρι να βάζει στο ματς τον Κασάνο. Στο 78' ο Μπενάτια με αυτογκόλ μείωσε σε 2-3 και στο 82' ο Πάτο ύστερα από ασίστ του Ιταλού έφερε ξανά το ματς στα ίσα (3-3). Η απίστευτη εξέλιξη είχε και συνέχεια στο ματς, καθώς στο 86' η Μίλαν άγγιξε το 4-3 με φάουλ-βολίδα του Ιμπραΐμοβιτς, το οποίο απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς και τρία λεπτά μετά ο Ντένις, που είχε περάσει σαν αλλαγή, έβαλε ξανά μπροστά τους Τζεμπρέτε (3-4). Το τελικό 4-4 για τη Μίλαν που είχε μία ευκαιρία και για το 5-4, έγινε στο 93' με παλικαρίσιο γκολ του Σουηδού.