Περνάει η Πόρτο, όλα ανοιχτά για Μπενφίκα και Μπράγκα

Με τον Φαλκάο σε δαιμονισμένη φόρμα, η Πόρτο επικράτησε της Βιγιαρεάλ με 5-1 και έβαλε πλώρη για τον τελικό του Europa League στο Δουβλίνο, την ώρα που η Μπενφίκα νικούσε με σκορ 2-1 την πρωτάρα Μπράγκα.
Οι «Δράκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στη χειρότερη δυνατή στιγμή, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, και σε μια φάση που μόνο γκολ δε μύριζε. Ωστόσο, δεν πτοήθηκαν, ισοφάρισαν στις αρχές της επανάληψης και πετυχαίνοντας τρία γκολ σε 14 λεπτά, βύθισαν το «κίτρινο υποβρύχιο», ενώ το τελικό 5-1 του Φαλκάο, που πέτυχε τέσσερα γκολ, ήταν το κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου.
Παράλληλα, η Μπενφίκα τα βρήκε σκούρα απέναντι στη «Σταχτοπούτα» της διοργάνωσης Μπράγκα. Οι «Αετοί» έκοψαν το γόρδιο δεσμό των συμπατριωτών τους με τον Ζαρντέλ στο 50’, όμως τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το «Ντα Λουζ», ισοφαρίζοντας με τον Βαντίνιο. Το τελικό σκορ 2-1 έγραψε στο 59ο λεπτό ο Όσκαρ Καρντόζο.