Χαμογέλασαν οι πετεινοί

Το εισιτήριο για τα ευρωπαϊκά σαλόνια (Γιουρόπα Λιγκ) της επόμενης περιόδου «σφράγισε» η Τότεναμ, η οποία επικράτησε της Μπέρμιγχαμ με 2-1 στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν στέλνοντας στην Τσάμπιονσιπ τους φιλοξενούμενους. Οι «πετεινοί» κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη σε τέρμα του Παβλιουτσένκο (ο Ρώσος σκόραρε δις) στέλνοντας στην Τσάμπιονσιπ την ομάδα του Άλεξ ΜακΛις, που είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 79’.
Τον ίδιο δρόμο ακολούθησαν και οι Γουέστ Χαμ (είχε πέσει μαθηματικά από την προηγούμενη αγωνιστική) – Μπλάκπουλ, με τα «μανταρίνια» να φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι από το Ολντ Τράφορντ (ήττα 4-2 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) παρότι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-1.
Όσον αφορά την «μάχη» του Τσάμπιονς Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπόλτον με 2-0 και πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, σε αντίθεση με την Άρσεναλ που θα πρέπει να περάσει την «ταλαιπωρία» των προκριματικών.