Η Ρόμα συνέτριψε την Τσεζένα με 5-1 στο «Ολίμπικο»

Σε μία εύκολη νίκη έφτασε η Ρόμα στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία για την αγωνιστική στο Καμπιονάτο καθώς επικράτησε της Τσεζένα με 5-1.
Οι Ρωμαίοι δεν συνάντησαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης το παραμικρό πρόβλημα και μετά από πολύ καιρό πραγματοποίησαν ένα καλό παιχνίδι. Το σκορ για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε άνοιξε ο Τότι μόλις στο πρώτο λεπτό μετά από ασίστ του Λαμέλα. Επτά λεπτά αργότερα έγινε το 2-0 με τον Λαμέλα να δίνει στον Τότι και ο τελευταίος να σκοράρει. Πριν καταλάβουν οι φιλοξενούμενοι τι συνέβη σημειώθηκε και το 3-0 από τον Μπορίνι στο 9’.
Στην επανάληψη, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 58’ με τον Έντερ και να μειώσουν προσωρινά σε 3-1. Λίγα λεπτά αργότερα όμως ο Ζουάν από κοντά έκανε το 4-1 για την ομάδα του και στο 70’ Πιάνιτς διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για την Ρόμα.
Ο Βαγγέλης Μόρας πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 67’ στην θέση του Λάουρο.