Μπαρσελόνα-Σοσιεδάδ 2-1

Η Μπαρσελόνα επανέφερε την διαφορά από την πρωτοπόρο της Primera Division στους επτά βαθμούς καθώς νίκησε με 2-1 την Σοσιεδάδ στο Καμπ Νου.
Οι πρωταθλητές Ισπανίας προηγήθηκαν στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Μέσι βρήκε με κάθετη πάσα τον Κριστιάν Τέγιο και ο 20χρόνος επιθετικός αφού πρόλαβε τον Μπράβο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Οι Καταλανοί είχαν δοκάρι στο 68' με τον Κουένκα ενώ στη συνέχεια της φάσης η μπάλα πέρασε τα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν οφσάιντ ο Ντάνι Αλβες.
Ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μέσι πέτυχε το 23ο του τέρμα στο πρωτάθλημα όταν ο Ντάνι Αλβες σήκωσε τη μπάλα και ο Αργεντίνος τρύπησε την άμυνα της Σοσιεδάδ.
Οι Βάσκοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στο επόμενο λεπτό καθώς ο Κάρλος Βέλα μετά από κάθετη μπαλιά του Γκριεζμάν μείωσε σε 2-1. με πληροφορίες από sentragoal.gr