"Εφτάψυχη" η Μίλαν

Ακόμα κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο, η Μίλαν αποδείχθηκε "εφτάψυχη" το απόγευμα του Σαββάτου και πέρασε νικηφόρα από το "Φρίουλι", επικρατώντας της Ουντινέζε με σκορ 2-1.
Οι "ροσονέρι" ανάγκασαν τις "ζέβρες" στην πρώτη φετινή τους εντός έδρας ήττα με τα δύο γκολ τους να σημειώνονται στο τελευταίο τέταρτο, "τρίποντο" που έστω και προσωρινά φέρνει την ομάδα του Μιλάνο στην κορυφή της Σέριε Α.
Στο 19ο λεπτό Ντι Νατάλε και Φερνάντες έπαιξαν το ένα-δύο και ο πρώτος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα άλλαξε πορεία κοντράροντας στον Τιάγκο Σίλβα. Η απάντηση της Μίλαν ωστόσο ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 77’ ο Μάξι Λόπες –που είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή- πήρε το ριμπάουντ μετά από ασθενή απόκρουση και ισοφάρισε, ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Ελ Σαραουΐ "λύτρωσε" την ομάδα του Αλέγκρι.