Ισοπέδωσε τη Τσέλσι η Νάπολι

Τεράστια νίκη πέτυχε η Νάπολι καθώς επικράτησε με 3-1 της Τσέλσι στο «Σαν Πάολο» στο πρώτο ματς της φάσης των 16 στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι ήταν σαφώς καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πλέον έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα στο 27' με σουτ του Μάτα ύστερα από λάθος του Καναβάρο. Η Νάπολι ισοφάρισε στο 38' με εξαιρετικό σουτ του Λαβέτσι και το 2-1 για τους γηπεδούχους έγινε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Εντισον Καβάνι. Στο 65' ο Λαβέτσι σκόραρε για το τελικό 3-1.
Στο 81' οι Ιταλοί έφτασαν κοντά στο 4-1, αλλά ο Κόουλ σταμάτησε πάνω στην γραμμή την μπάλα από το σουτ του Μάτζο, μετά την προσπάθεια του Μάρεκ Χάμσικ.