Νίκησε τη Χιχόν η Μπαρσελόνα

Η Μπαρσελόνα αντιμετώπισε στο Καμπ Νου τη Χιχόν με τους Κεϊτά και Τσάβι να δίνουν τη λύση στους Καταλανούς όπου επικράτησαν με 3-1.
Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να λύσει τον... γρίφο στην άμυνα της Σπόρτινγκ Χιχόν η Μπαρσελόνα. Οι Μπλαουγκράνα έκαναν το 1-0 με το Ινιέστα στο 42΄ και φαινόταν πως το νερό είχε μπει στο αυλάκι. Ωστόσο μόνο έτσι δεν ήταν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 49΄ με τον Μπαραλ και τα πράγματα έγιναν δύσκολα.
Ευτυχώς για την ομάδα του Γκουαρδιόλα ο Κεϊτά έκανε το 2-1 στο 79΄ και εννέα λεπτά αργότερα ο Τσάβι καθάρισε το ματς, βάζοντας τις καρδιές των φίλων της Μπαρσελόνα στη θέση τους. Πάντως οι Καταλανοί έπαιζαν στο δεύτερο μέρος με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Πικέ.