Η Γαλατάσαράι το Σούπερ Καπ!

Η Γαλατάσαράι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο Σούπερ Καπ στην Τουρκία κόντρα στην Φενέρμπαχτσέ, δείχνοντας στη μεγάλη αντίπαλό της πως θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ και φέτος για να της πάρει τα… σκήπτρα στην γειτονική χώρα. Η «Γαταλά» νίκησε με 3-2 με γκολ στο 90’, παίζοντας και με 10 παίκτες, σε ματς με «πλούσιο» θέαμα, αλλά και ένταση, όπως συνηθίζεται άλλωστε στα ντέρμπι της Τουρκίας! Έτσι, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ σήκωσε το 12ο Σούπερ Καπ, την ίδια ώρα που η «Φενέρ» έμεινε στα 8!
Το ματς έγινε στο Ερζερούμ και οι πρωταθλητές Τουρκίας άνοιξαν το σκορ 19’ με τον Μπουλούτ. Ο Άλεξ ισοφάρισε για την περσινή Κυπελλούχο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων! Για τη «Γαλατά»… μίλησε όμως ξανά ο Μπουλούτ, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 58’ έκανε το 2-1 για την ομάδα του…
Για τη «Φενέρ» βρήκε αυτή την φορά… απάντηση ο Κάιτ στο 66’. Ο Ολλανδός άσος που έκανε μεγάλο παιχνίδι (με δυο γκολ) και στο Τσάμπιονς Λιγκ με τη Βασλούι στη Ρουμανία, ισοφάρισε για δεύτερη φορά σε 2-2!
Στο 67’ η Γαλατάσαράι έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπαϊτάρ. Παρότι οι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, κατάφεραν και σκόραραν στο 90’ με τον Ινάν. Τέρμα που πανηγυρίστηκε έξαλλα… pamesports.gr