Η Μάντσεστερ Σίτι το Κομιούνιτι Σιλντ!

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην Αγγλία. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι επιβλήθηκε με 3-2 της Τσέλσι και κέρδισε το Κομιούνιτι Σιλντ στο «Βίλα Παρκ» ξεκινώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη νέα σεζόν.
Οι «μπλε» προηγήθηκαν με τον Φερνάντο Τόρες στο 40’ μετά από πάσα του Ραμίρες και το 1-0 υπέρ της Τσέλσι παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Μόνο που στο 42’ άλλαξαν οι ισορροπίες λόγω της αποβολής του Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς ο οποίος αποβλήθηκε μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Κολάροφ.
Έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, οι «Πολίτες» μπήκαν... δαιμονισμένοι στην επανάληψη. Ο Γιάγια Τουρέ ισοφάρισε στο 53’, και έξι λεπτά αργότερα ο Τέβες με έξοχο σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Νασρί στο 65’ εκμεταλλεύτηκε πάσα του Κολάροφ και σημείωσε το 3-1. Ο Μπέρτραντ στο 80ο λεπτό, απλά έγραψε το τελικό 3-2 για τους Λονδρέζους.