Διπλό της United, αλλά...

Του Θανάση Δαραδήμου από το englishfootball.gr
Η Manchester United κατάφερε να επικρατήσει της Liverpool με 1-2 στο μεγάλο ντέρμπι της Premier League. Οι Red Devils σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο, παρόλα αυτά εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη τα οποία για μια ακόμη φορά έκανε τη άμυνα των Reds. Το σκορ άνοιξε ο Gerrard στο 46ο λεπτό, για να έρθει ο Rafael στο 51 να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Το νικητήριο γκολ το πέτυχε ο Van Persie με πέναλτι, το οποίο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Να πούμε σε αυτό το σημείο πως οι γηπεδούχοι έπαιξαν για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Shelvey στο 40 λεπτό του αγώνα. Τέλος η Liverpool έχει σοβαρά παράπονα από την διαιτησία του κύριου Halsey, καθώς θεωρούν πως τόσο η αποβολή του Shelvey όσο και το πέναλτι που έδωσε ο άρχων της αναμέτρησης στην United, ήταν τραβηγμένες αποφάσεις. Διαβάστε τη συνέχεια εδώ.