Τυφώνας!

Θριαμβευτικά πέρασε από το "Βαγέκας" η Μπαρσελόνα το βράδυ του Σαββάτου καθώς συνέτριψε με 0-5 τη Ράγιο Βαγιεκάνο, με τον Λιονέλ Μέσι να ξεπερνά τα 300 γκολ στην καριέρα του. Έτσι παρέμειναν στην πρώτη θέση της Πριμέρα Ντιβιζιόν με 25 βαθμούς, μετρώντας σε εννιά αγωνιστικές οκτώ νίκες και μία ισοπαλία.
Ο Βίγια ήταν αυτός που με το γκολ του έδωσε κεφάλι στο σκορ στους Καταλανούς στο 20', με το 0-1 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα. Στην επανάληψη ωστόσο οι παίκτες του Τίτο Βιλανόβα ήταν... καταιγιστικοί. Με τη σέντρα σχεδόν, ο Μέσι στο 47' διπλασίασε τα τέρματα της "Μπάρσα". Στο 78' ήταν η σειρά του Τσάβι να χρηστεί σκόρερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φάμπρεγας έστειλε τη μπάλα για τέταρτη φορά στα δίχτυα των γηπεδούχων. Το τελικό 0-5 υπέρ των Καταλανών διαμόρφωσε ο Μέσι εκ νέου, με το γκολ που σημείωσε στο 88ο λεπτό.
Όσον αφορά στους Μαδριλένους, αυτή ήταν η πέμπτη φετινή τους ήττα και παρέμειναν στους δέκα βαθμούς.