Με συνοπτικές διαδικασίες η Μπάρτσα

Μπορεί ο Μέσι να μην αγωνίστηκε, ωστόσο η Μπαρσελόνα απέδειξε πως και χωρίς αυτόν τα καταφέρνει περίφημα! Έχοντας λοιπόν στην... πλάτη το 2-0 του πρώτου αγώνα, οι Καταλανοί πέρασαν ένα πολύ ήσυχο βράδυ την Πέμπτη, επικρατώντας με σκορ 5-0 στο Καμπ Νου της Κόρντομπα εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κόπα Ντελ Ρέι.
Οι "Μπλαουγκράνα" χρειάστηκαν μόλις 17 λεπτά για να ανοίξουν το σκορ με τον Τιάγκο Αλκάνταρα και στη συνέχεια οι Βίγια και Αλέξις ανέλαβαν να τελειώσουν τη δουλειά αλλά και να αποζημιώσουν τον κόσμο. Ο Ισπανός επιθετικός σημείωσε δύο γκολ στο 21' κι ένα ακόμα πέντε λεπτά αργότερα, για να πάρει τη σκυτάλη στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλέξις Σάντσες (55', 85') και να διαμορφώσει το 5-0 που στέλνει και τυπικά την Μπαρσελόνα στην επόμενη φάση.