Ισόπαλες Ρόμα και Ίντερ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι του «Ολίμπικο» ανάμεσα στη Ρόμα και την Ίντερ, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική στο καμπιονάτο και φέρει τους «νερατζούρι» στην 4η θέση με 39 βαθμούς και τους «Ρωμαίους» έβδομους με 33.
Οι «τζιαλορόσι» του Ζντένεκ Ζέμαν ξεκίνησαν πολύ δυνατά, κυριάρχησαν και μετέτρεψαν την ανωτερότητά τους σε γκολ με πέναλτι του Φραντσέσκο Τότι στο 22ο λεπτό. Την «εσχάτη των ποινών», σε φάση όμως πολύ αμφισβητούμενη, είχε κερδίσει ο Μάικλ Μπράντλεϊ σε επέμβαση του Αντρέα Ρανόκια.
Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι περιόρισαν την επιθετικότητά τους και τιμωρήθηκαν γι΄ αυτό, όταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων που κρατήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο ο Ροντρίγκο Παλάσιο ισοφάρισε, παίρνοντας το ριμπάουντ από την προσπάθεια του Φρέντι Γκουαρίν που αρχικά είχε αποκρούσει ο Μάουρο Γκοϊκοετσέα.
Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά με την έναρξη του δεύτερου μέρους αντικατέστησε τον Ντανιέελ Ντε Ρόσι.