Η Βραζιλία το Συνομοσπονδιών

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Φρεντ (δύο γκολ) και Νεϊμάρ (ένα), η Βραζιλία νίκησε 3-0 την Ισπανία στον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών και κατέκτησε το τρόπαιο.
Μία μόλις ήττα στα τελευταία 30 παιχνίδια είχε το συγκρότημα του Ντελ Μπόσκε, ωστόσο, τα ξημερώματα γνώρισε τη δεύτερη. Η Βραζιλία κατέκτησε το 4ο Κύπελλο Συνομοσπονδιών και τρίτο διαδοχικό μετά το 2005 και 2009.
Ο Φρεντ στο «χτύπησε» στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων (2΄ και 47΄), ενώ ο Νεϊμάρ ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους είχε κάνει το 2-0.
Οι «Φούρια Ρόχα» βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά. Στο 54΄ κέρδισαν πέναλτι (ανατροπή του Νάβας από τον Μαρσέλο), αλλά ο Σέρχιο Ράμος έστειλε τη μπάλα να βρει το δοκάρι και να περάσει άουτ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση 70 λεπτών, ο Πικέ ανέτρεψε το Νεϊμάρ, ενώ ο τελευταίος έφευγε στην αντεπίθεση και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.