Ματσάρα στη Λισαβόνα και πρόκριση για Μπενφίκα!

Μετά από μια ματσάρα στη Λισαβόνα, η Μπενφίκα με γκολ του Λουιζάο στην παράταση νίκησε 4-3 την Σπόρτινγκ στο "Εστάντιο ντα Λουζ" και πέρασε στους "16" του Κυπέλλου Πορτογαλίας. Σε ένα τρομερό αγώνα, οι "Αετοί της Λισαβόνας" προηγήθηκαν 3-1 με χατ-τρικ του Όσκαρ Καρντόσο, με την ομάδα του Ζαρντίμ να ισοφαρίζει σε 3-3. Όμως στη παράταση δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή καθώς με τέρμα του Λουιζάο στο 97' οι γηπεδούχοι πήραν τη πρόκριση.
Μπενφίκα: Αρτούρ, Αντρέ Αλμέιδα, Λουιζάο, Γκαράι, Σίλβιο, Μάτιτς, Ρούμπεν Αμορίμ (70' Καβαλέιρο), Ένσο Πέρες (97' Λίμα), Μάρκοβιτς (90' Αντρέ Γκόμες), Γκαϊτάν, Όσκαρ Καρντόσο.
Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίσιο, Ιβάν Πίρις, Μαουρίσιο, Ρόχο, Ζέφερσον, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Αντρέ Μαρτίνς (70' Σλιμανί), Αντριέν Σίλβα, Ντιέγκο Καπέλ, Ουίλσον Εντουάρντο (60' Καρίγιο), Φρέντι Μοντέρο.