Άδοξος αποκλεισμός για Ολυμπιακό

Άδοξο αποκλεισμό από την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε ο Ολυμπιακός, που πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο στο «Όλντ Τράφορντ» καθώς και μια αμφισβητούμενη διαιτητική απόφαση στην ήττα με 3-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία με χατ-τρικ του Ρόμπιν Φαν Πέρσι προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης υπερκαλύπτοντας το 0-2 του Φαλήρου.
Ο πρωταθλητής Ελλάδας κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε σημαντικές ευκαιρίες αλλά δεν κατόρθωσε να πετύχει το «χρυσό» γκολ της πρόκρισης, που θα
ήταν επισφράγισμα και ανταμοιβή της μεγάλης προσπάθειας των παικτών του Μίτσελ, που συνολικά στάθηκαν ισάξια αν όχι καλύτερα στις δύο συναντήσεις με την Αγγλική ομάδα.
Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Ντόρτμουντ πέρασε στα προημιτελικά παρά την εντός έδρας ήττα με 1-2 από τη Ζενίτ.