Όρθια η Μπιλμπάο και στο «Μεστάγια»

Με έναν πολύτιμο βαθμό έφυγε από το «Μεστάγια» η Αθλέτικ Μπιμπάο, που υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 τη Βαλένθια στην αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής και πλησίασε ακόμη περισσότερο την
τέταρτη θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 23ο λεπτό με τον Φρανθίσκο Αλκάθερ, αλλά ο Ερνέστο Βαλβέρδε δεν άφησε την ομάδα που οδηγούσε πέρυσι να χαρεί μια μεγάλη νίκη, αφού ο ευρισκόμενος σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, Άριτζ Αντούριθ, ισοφάρισε με πέναλτι στο 53ο λεπτό, σκοράροντας το τέταρτο γκολ του στα τελευταία δύο παιχνίδια.
Οι τρομεροί Βάσκοι αύξησαν τη διαφορά από την πέμπτη Βιγιαρεάλ στους επτά βαθμούς (51 έναντι 44) και αναμένουν το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα ανάμεσα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ και τη Ράγιο Βαγιεκάνο για να δουν αν θα παραμείνουν στο +8 από τη Σοσιεδάδ.