Ο Μέσι έστειλε την Αργεντινή στον τελικό του Κόπα Αμέρικα!

Μετά το Χρυσό Μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008, το Κόπα Αμέρικα του 2021, το Μουντιάλ του 2022 και το Φιναλίσιμα του 2022, ο Λιονέλ Μέσι ετοιμάζεται να κατακτήσει έναν ακόμη τίτλο με την Αργεντινή!
Με την… υπογραφή του Αργεντίνου σούπερ σταρ, η «Αλμπισελέστε» επικράτησε με 2-0 του Καναδά και προκρίθηκε για δεύτερη σερί διοργάνωση στον τελικό και διεκδικεί το τρόπαιο απέναντι σε Ουρουγουάη ή Κολομβία.
Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε το υπ’ αριθμόν 109 γκολ με την Αργεντινή, οδηγώντας την εθνική του ομάδα στη νίκη.
Ο Χουλιάν Άλβαρες άνοιξε το σκορ για την «Αλμπισελέστε» στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Μέσι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 52ο λεπτό του αγώνα.
Μάλιστα, αυτό ήταν το 28ο γκολ στους τελευταίους 25 αγώνες του αστέρα της Ίντερ Μαϊάμι με την Αργεντινή και 14ο στο Κόπα Αμέρικα.
Επίσης η Αργεντινή επέκτεινε το αήττητο σερί της στους 10 αγώνες και διεκδικεί με αξιώσεις το 16ο Κόπα Αμέρικα, όπου στον τελικό θα αντιμετωπίσει το νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα στην Ουρουγουάη και την Κολομβία.