Η Γαλατάσαράι πήρε το Ντέρμπι του Βοσπόρου!

Γράφει από την Κωνσταντινούπολη ο Mustafa Bora Kargin
Η Γαλατάσαράι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο Ντέρμπι του Βοσπόρου, καθώς επικράτησε με 1-3, μέσα στο Σουκρού Σαράτσογλου της Φενέρμπαχτσέ!
Έτσι, πλέον μετά από 6 αγωνιστικές ημέρες έχει το απόλυτο και βρίσκεται στην πρώτη θέση της κατάταξης με 18 βαθμούς, έναντι 13 της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο.
Για την ομάδα του Οκάν Μπουρούκ, στο 20ό λεπτό έγινε το 0-1 όταν μετά το σουτ του Τορέιρα, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και μετά στην πλάτη του Λιβάκοβιτς που χρεώθηκε το αυτογκόλ.
Στο 28' ο Μέρτενς με κοντινή προβολή διπλασίασε τα τέρματα της "Τσιμ Μπομ".
Στο δεύτερο 45λεπτο και συγκεκριμένα στο 60ό λεπτό, ο Σάρα μετά από συνεργασία με τον Τορέιρα, έκανε το 0-3 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Γαλατάσαράι.
Το μόνο που κατάφερε η Φενέρ ήταν να μειώσει σε 1-3 όταν ο Φρεντ κέρδισε πέναλτι από τον Μπαρντακτσί και το εκτέλεσε ο Τζέκο.