Επιστροφή στις νίκες η Ατλέτικο

Με ανατροπή και με τα... χίλια ζόρια, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 3-1 της Λεγανές στο «Μετροπολιτάνο» και επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες στη La Liga και ενδιάμεσα τη συντριβή από την Μπενφίκα στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Οι «Ροχιμπλάνκος» έχασαν πολλές ευκαιρίες, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από φανταστική ατομική ενέργεια και σουτ του Νεϊού στο 34', αλλά κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς στο β΄ ημίχρονο. Ο Σόρλοθ ισοφάρισε με τακουνάκι στο 69', ο Γκριεζμάν στο 81' σκόραρε με κοντινή προβολή, μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Τζουλιάνο Σιμεόνε (που κυνήγησε και έσωσε μία φαινομενικά χαμένη επίθεση) και στις καθυστερήσεις ο Σόρλοθ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ «σφράγισε» τη νίκη των Μαδριλένων, που παραμένουν στην τρίτη θέση. amna